שיניים לבנות בשיטת ציפוי למינייט לשיניים

וואו איזה יופי של חיוך!

קשה לדעת מהי נקודת הזמן שבה החיוך התחיל להיתפס בשפת הגוף כסימן לאושר ואינטראקציה חיובית בין בני אדם. לאורך השנים החיוך שלנו סימן קוד תקשורתי בין אנשים, וזאת ללא הבדל בין מיקום, מוצא, תרבות או אידיאל היופי של אותה חברה. 

כיום כשתרבות ה"סלפי" תפסה תאוצה ותיעוד הרגע מתבצע בהבזקים של מצלמה, החיוך שלנו מקבל חשיבות משמעותית בדרך בה אנו מציגים את עצמנו.

רובנו רוצים להיתפס כבני אדם מאושרים וחיוביים ולהקרין זאת לסובבים אותנו, ומי מאתנו לא רוצה חיוך לבן ואטרקטיבי אשר יכול להשפיע מבחינה חברתית ופסיכולוגית?

אך במציאות אנו רואים שיש המון אנשים שנמנעים מלחייך עקב חוסר נוחות של צבע השיניים שלהם.

לכן לא מפתיע שאחד הגורמים העקרים המביאים מטופלים למרפאת השיניים הוא שיפור צבע השיניים בהשגת מראה אסתטי התואם לרצונו של המטופל.

הסיבות המשפיעות על צבע השיניים

 1. גיל חשוב לדעת שהשן שלנו מורכבת משני מרכיבים עיקריים – שינן (דנטין) מכיל פיגמנט בתוכו והוא האחראי על הצבע הבסיסי של השן, והשכבה החיצונית של השן – היא זגוגית השן (אמייל) המעניקה מראה זגוגי לשן שלנו. במהלך השנים וההתבגרות חל שינוי צבע טבעי של השיניים – לצבע צהבהב ומעבר של שקיפות ואור בצורה מוגבלת עקב שחיקת הזגוגית וחשיפת הדנטין. השן מקבלת מראה כהה יותר ממה שהיה למטופל בשנותיו הצעירות.
 2. שיניים שעברו טיפולים דנטלים חלק מהטיפולים הדנטלים כגון טיפולי שורש, סתימות אמלגם, או שחזורי קומפוזיט לצורך השלמת כותרות של שיניים שבורות משנים עם הזמן את גוון השן הטבעית ולא פעם מטופלים חוזרים למרפאת השיניים לחידוש שחזורים לצורך שיפור המראה וצבע השיניים לאסתטי יותר.
 3. גנטיקה, התפתחות ונטילת ותרופות הצבע של השיניים משתנה מאדם לאדם. ישנם מחקרים המקשרים זאת לתורשה.
  יש מקרים שבהם מתפתחים פגמים או כתמים בזגוגית השן כתוצאה מתהליך ההתפתחותי של השן, כגון: פלואוריזיס (כתמים לבנים או צהבהבים).
  יש כתמים שנוצרים בתהליך מולד כגון: כתמים מתוצאת שימוש באנטיביוטיקה מקבוצת TetracIcline
  בזמן תקופת הריון של האם ו/או בתקופת הילדות המוקדמת. המרכיבים של תרופות אלו מתמזגים עם השן ומשנים את צבעה ויוצרים את המראה של צבע שיניים אפרפר.
 4. צבעי מאכל ועישון אורח החיים שלנו יכול להשפיע גם על צבע השיניים. במאכלים ומשקאות שאנו צורכים יש השפעה על החומציות בפה, ולכן יש פוטנציאל להכתמה חיצונית של השיניים. יש לתת חשיבות על כמות ולא להפריז בשתיית משקאות כגון: תה, קפה, יין או משקאות אנרגיה אשר יכולים לשנות את צבעי השן.
  אוכלוסיית המעשנים צריכים לדעת שעישון סיגריות או טבק העשירות בניקוטין ועטרן גורמות במשך הזמן להכתמת שיניים לצבע חום-צהבהב.
 5. שחיקת שיניים השיניים שלנו מורכבות מדנטין ואמייל, והם אלה שמעניקים את מראה הצבע לשיניים. האמייל הוא השכבה הזגוגיתית והחיצונית של השיניים והיא ממסכת את צבע הכהה של הדנטין. אנשים שנוטים לשחיקת שיניים בתהליך כרוני, שוחקים את שכבת האמייל וכך מתקבל מראה כהה של השיניים כתוצאת מהשתקפות הדנטין. חשוב לדעת שבשן שנשחקה והדנטין חשוף, קל יותר לצבעים לשקוע לתוכו, ותהליך שינוי הצבע בשיניים מתחזק יותר ויותר.
גוון השיניים דינמי ומשתנה עם השנים. חלק מהסיבות הן חיצוניות ותלויות באורח החיים שלנו ובחלקן הדבר נגרם עקב גנטיקה ותהליך התבגרות של השיניים . כיום יש מספר אפשרויות טיפול בתחום רפואת שיניים אסתטית המאפשר לשפר את מראה וצבען השיניים ולכל שיטת טיפול יש יתרונות וחסרונות.

הלבנת שיניים

יש כמה שיטות להלבנת שיניים שמאפשרות להבהיר את גוון השן טבעית.
דרכי הטיפול המקובלות לרוב הן הלבנת שיניים בעזרת מכשיר- Zoom או מנורת Led. אלו תהליכים שדורשים טיפול במסגרת מרפאת שיניים.
אפשרות נוספת היא בעזרת ערכת הלבנה אישית שמכילה בתוכה סדי הלבנה וחומר פעיל שמותאמים לכל מטופל בהתאמה אישית ע"י רופאי שיניים וניתן לעבור את תהליך הטיפול בבית .
יתרונות: טיפול הלבנות שיניים מביא לתוצאה המתקבלת בזמן קצר יחסית והמחיר הוא לא יקר.
חסרונות: לא ניתן לבצע הלבנות שיניים לשחזורים דנטלים אלא רק על שיניים טבעיות. אפקט ההלבנה נשמר למספר חודשים עד שנה. ולא מומלץ לחזור על תהליך הלבנת השיניים שוב ושוב עקב חשש להתפתחות רגישות בשיניים.
חשוב לדעת שיש מקרים שבהם הלבנת שיניים איננה יעילה או תאי השן רגישים לכל סוגי חומר הלבנה, או כאשר יש פגמים בזגוגית כמו – פלואוריזיס או פגמים מולדים או התפתחותיים שלתיקונם יש צורך בטיפולי שיניים אסתטיים אחרים.

ציפוי שיניים קומפוזיט

בכדי לשפר את צבען של השיניים ניתן להשתמש בציפוי קומפוזיט לשיניים שהוא סוג של שרף אשר מתבצע ע"י רופאי שיניים בשיטת בנייה ישירה של השחזור על פני השיניים הטבעיות. הציפוי אינו יקר, אך עקב תכונת חומר הציפוי אשר סופח צבע יש צורך לחדש אותם לאחר תקופה מסוימת.

ציפוי שיניים למינייט

אלו ציפוי חרסינה לשיניים שקיימים כמה עשרות שנים בתחום האסתטיקה דנטלית. בתחילת הדרך נעשה שימוש בציפוי למינייט בכדי לעצב חיוכים לשחקני קולנוע ולאנשים מפורסמים בהוליווד –קליפורניה שבארצות הברית. באותה תקופה רצו לייצר אידיאל יופי של שיניים ישרות ולבנות וכך הוצמד הכינוי לעיצוב החיוך בעזרת ציפוי למינייט לשם – " חיוך הוליוודי" .
ציפויי למינייט לשיניים אלה ציפויי חרסינה דקים אשר העובי המינימלי החל מ- 0.2 מ"מ ובעזרתם ניתן לעצב את החיוך הן מבחינת הצבע והצורה, וזאת לפי רצון ובחירה אישית של המטופל.

יתרונות: ניתן בעזרתן לסגור או לצמצם מרווחים בין השיניים, ליישר עקמומיות קלה בקשת השיניים ולשפר את הצבע ואת הצורה של שיניים הטבעיות.
ניתן לבחור מראש את הצבע העתידי של הציפויים. הצבע של ציפויי למינייט עמידים לאורך שנים.
ציפויי למינייט נותנים אפשרות להשתלב עם שאר השחזורים הקיימים בחלל הפה- כגון כתרים או גשרים דנטלים .
חסרונות: כתוצאה ממכה חזקה, הציפויים יכולים ליפול, להיסדק או להישבר.
בכדי ליצור שינוי גוון בקשת השיניים נהוג לצפות מספר שיניים רחב בכדי להגיע למראה אחיד מבחינת הצבע.
ציפוי למינייט לשיניים נחשבים יקרים יחסית.

במהלך השנים האחרונות נוצר אידיאל יופי שבו מטופלים מעדיפים שיניים ישרות בצבע אחיד ובהיר. ברפואת שיניים אסתטית ישנן מספר אפשרויות טיפול שמאפשרות להגיע לתוצאות הרצויות ולכל שיטה ושיטה יש יתרונות וחסרונות .
מומלץ לגשת לרופא שיניים בעל ניסיון רב בתחום אסתטיקה דנטלית, ובזאת, בכדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר.